Dla Instytucji
Czy od wynagrodzenia członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, powoływanych w gminach, należy pobrać składkę zdrowotną w ramach tzw. „Polskiego Ładu”?
Zdaniem autora nie. Należy bowiem wskazać, że członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych są zatrudniani w oparciu o umowę o pracę i z tego tytułu jest bez wątpienia pobierana składka zdrowotna. W świetle ustawy o pracownikach samorządowych członek komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych jest pracownikiem zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, a w oparciu o akt powołania są zatrudniani jedynie: zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnik gminy, skarbnik powiatu, skarbnik województwa.
Do członków komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych nie znajdzie więc zastosowania art. 66. Ust. 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2021.1285) zgodnie, z którym „Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają: (…) osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie”, ponieważ członkowie komisji nie są zatrudniani o akt powołania - o czym przesądza ustawa o pracownikach samorządowych.
W świetle art. 41. ust. 3. ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.2021 poz. 1119) wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności inicjujące działania w zakresie określonym w ust. 1 oraz podejmujące czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Z przepisów tych wynika, że powołuje się komisję, co oznacza, że wójt „tworzy” komisję jako narzędzie pomocnicze do rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie.
To, że wójt gminy powołuje komisję, nie oznacza, że pracownicy komisji są zatrudniani w oparciu o stosunek pracy czy też akt powołania. Są to dwie odrębne kwestie. Kwestie zatrudnienia pracowników samorządowych reguluje bowiem ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.2019.1282 t.j.) . Z art. 4 ustawy wprost wynika, w jakich formach są zatrudniani pracownicy samorządowi.
Wyciąg z przepisów:
USTAWA o pracownikach samorządowych (Dz.U.2019.1282 t.j.)
Art. 4. [Podstawa zatrudnienia pracowników samorządowych]
1. Pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie:
1) wyboru:
a) w urzędzie marszałkowskim: marszałek województwa, wicemarszałek oraz pozostali członkowie zarządu województwa - jeżeli statut województwa tak stanowi,
b) w starostwie powiatowym: starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu - jeżeli statut powiatu tak stanowi,
c) w urzędzie gminy: wójt (burmistrz, prezydent miasta),
d) w związkach jednostek samorządu terytorialnego: przewodniczący zarządu związku i pozostali członkowie zarządu - jeżeli statut związku tak stanowi,
e) w urzędzie m.st. Warszawy: burmistrz dzielnicy m.st. Warszawy, zastępca burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostali członkowie zarządu dzielnicy m.st. Warszawy;
2) powołania - zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnik gminy, skarbnik powiatu, skarbnik województwa;
3) umowy o pracę - pozostali pracownicy samorządowi.
Odpowiednio przychody z pełnienia funkcji członka komisji ds. przeciwdziałania alkoholizmowi należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście z tytułu przychodów z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji samorządowej. (art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U.2021.1128 w związku z art. 41. ust. 3).
Wyciąg z przepisu znajdą Państwo poniżej:
Art. 13. [Przychody z działalności wykonywanej osobiście] Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:
6) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Komentarz od autora:
Proszę pamiętać, że powyższy pogląd autora nie jest jednak aprobowany przez Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia wynagrodzenie otrzymywane przez osoby powołane do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania należy odczytać w sposób szeroki, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego i jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych.* Chodzi więc o to, że minister zdrowia twierdzi, że również członkowie komisji są powoływani i mimo tego, że są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, to diety, które otrzymują za udział w komisji, powinny wchodzić do wynagrodzenia, które będzie oskładkowane skł. zdrowotną. Proszę pamiętać, że jest to pogląd Ministerstwa. Póki ustawodawca nie zmieni przepisów, sprawa nie będzie jasna.
* źródło:https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/powolanie-nowy-tytul-do-ubezpieczenia-zdrowotnego,8144.html
Jak możemy porozmawiać?
Jesteśmy dostępni nie tylko w biurach stacjonarnych. Bez wychodzenia z domu możesz już dziś porozmawiać z nami o swojej sprawie.
Porozmawiajmy,
teraz także online
Pomoc prawna także online!
Od wielu już lat naszym klientom oferujemy możliwość zdalnej współpracy, stosując nasze sprawdzone narzędzia, jakimi są e-Porada i e-Kancelaria. Czekamy na Państwa nie tylko w naszych oddziałach - zapraszamy również do skorzystania z wideorozmowy, porady prawnej online lub czatu.
Starogard Gdański
ul. Rynek 21/2,
83-200 Starogard Gdański
Wyślij e-mail
Sekretariat
kancelaria@gramatowscy.pl
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Skorzystaj z wideochatu
Połącz się teraz online
Połącz wideo
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Spotkajmy się
Wybierz odpowiedni dla Ciebie termin
Umów spotkanie
Spotkajmy się w wybranej siedzibie kancelarii,
aby omówić Twoją sprawę.