Przedsiębiostwa • OZE
Nowy projekt ustawy z rządowego pakietu wodorowego
27 maja br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (numer UD36 z wykazu prac legislacyjnych Rządu). Projekt ten ma stanowić jeden z elementów zapowiadanego przez Rząd pakietu legislacyjnego nazywanego Konstytucją dla wodoru i realizować cele Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040.
Projekt obejmuje następujące aspekty:
- Zdefiniowanie podstawowych pojęć na potrzeby Ustawy, związanych z regulacją i przyszłym funkcjonowaniem rynku wodoru w Polsce;
- Nakreślenie zasad działalności w zakresie połączeń systemowych gazu ziemnego i wodoru (tzw. działalność międzysystemowa lub międzysektorowa);
- Określenie zasad certyfikacji i wyznaczania operatorów wodorowych systemów przesyłowych i przesyłowych połączonych;
- Określenie zasad koncesjonowania działalności związanej z magazynowaniem wodoru;
- Projekt zasad funkcjonowania systemów wodorowych;
- Wprowadzenie systemowych mechanizmów wsparcia dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej dla projektów z zakresu technologii wodorowych;
- Wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów chcących inwestować w rozwój systemu wodorowego.
Na obecnym etapie Rząd zaproponował przykładowo rozwiązania sprzyjające rozwojowi instalacji do magazynowania wodoru na małą skalę. Jednym z takich rozwiązań ma być zwolnienie z obowiązku uzyskania koncesji wybranych instalacji, co zniesie część obowiązków natury administracyjnej oraz obciążeń fiskalnych towarzyszących uzyskaniu koncesji. Przykładowo – zwolnione z obowiązku uzyskania koncesji ma być - zgodnie z projektem - magazynowanie wodoru, z wyjątkiem lokalnego magazynowania w małych instalacjach magazynowych wodoru. Małą instalacją do magazynowania wodoru będzie zaś instalacja o pojemności mniejszej lub równej 55 000 Nm3. Zwolniona z obowiązku uzyskania koncesji ma być również działalność w zakresie obrotu wodorem, jeżeli roczna wartość obrotu nie będzie przekraczać równowartości 1 000 000,00 euro.
W projekcie założono również np. ułatwienia w zakresie procesu budowlanego. Zgodnie z projektem zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, a objęte jedynie obowiązkiem zgłoszenia, mają być wybrane rodzaje instalacji i urządzeń, takie jak:
- sieci wodorowe, o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa;
- przyłącza wodorowe;
- urządzenia do oczyszczania wodoru o przepustowości nie większej niż 250 kg wodoru na dobę.
Projekt znajduje się obecnie w pierwszej fazie prac. Z pewnością warto obserwować postępy prac nad projektem.
Jak możemy porozmawiać?
Jesteśmy dostępni nie tylko w biurach stacjonarnych. Bez wychodzenia z domu możesz już dziś porozmawiać z nami o swojej sprawie.
Porozmawiajmy,
teraz także online
Pomoc prawna także online!
Od wielu już lat naszym klientom oferujemy możliwość zdalnej współpracy, stosując nasze sprawdzone narzędzia, jakimi są e-Porada i e-Kancelaria. Czekamy na Państwa nie tylko w naszych oddziałach - zapraszamy również do skorzystania z wideorozmowy, porady prawnej online lub czatu.
Starogard Gdański
ul. Rynek 21/2,
83-200 Starogard Gdański
Wyślij e-mail
Sekretariat
kancelaria@gramatowscy.pl
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Skorzystaj z wideochatu
Połącz się teraz online
Połącz wideo
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Spotkajmy się
Wybierz odpowiedni dla Ciebie termin
Umów spotkanie
Spotkajmy się w wybranej siedzibie kancelarii,
aby omówić Twoją sprawę.