Dla Instytucji
Na jakim etapie postępowania organ powinien pouczyć stronę postępowania, że jest uprawniona do złożenia wniosku o umorzenie, odstąpienia od żądania zwrotu, odroczenia płatności albo rozłożenia na raty zgodnie z art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej?
Biorąc pod uwagę dominującą linię orzeczniczą, w przypadku orzekania o zwrocie świadczeń nienależnie pobranych, zawsze podczas postępowania o zwrot należy przeprowadzić z urzędu postępowanie wyjaśniające (sytuacja dochodowa i rodzinna) co do możliwości zastosowania ulgi zgodnie z przesłankami z art. 104 ust. 4 ups.
Czynności podjęte podczas postępowania wyjaśniającego muszą koniecznie znaleźć swe odbicie w aktach sprawy, a następnie w samej decyzji. Gdy pracownik socjalny nie znajdzie mimo tego podstawy do złożenia wniosku do Kierownika/Dyrektora GOPS/MOPS o zastosowanie ulgi, powinien jeszcze przed wydaniem decyzji o żądaniu zwrotu pismem pouczyć ewentualnego zobowiązanego o możliwości z art. 104 ust. 4 ups. Ze względu na fakt, iż zgodnie z art. 104 ust. 3 ups dopiero w decyzji ustalającej zwrot określa się m.in. kwotę podlegającą zwrotowi, brak jest podstawy prawnej by w innym piśmie niż decyzja wskazywać ile jest to zwrotu. Jednakże ze względu na fakt, iż strona może nie chcieć przy określonej wysokości składać wniosku o zastosowanie ulgi, proponuję już w samym postanowieniu o wszczęciu postępowania wskazywać za jaki czas i jakich należności z podaniem wysokości, dotyczy postępowanie o żądanie zwrotu. W piśmie (pouczeniu) warto nawiązać do tego postanowienia wskazując po raz kolejny jakich kwot dotyczy postępowanie. Wydaje się, iż w piśmie (pouczeniu) o możliwości z art. 104 ust. 4 ups warto również wskazać dzień (o ile to możliwe) ostatecznej daty do której taki wniosek musi wpłynąć do organu, by mógł być rozpoznany jeszcze przed wydaniem decyzji ws. żądania zwrotu. Należy jednak zaznaczyć, że nie złożenie wniosku przed wydaniem decyzji nie zamyka drogi do złożenia również po jej wydaniu wniosku dot. prośby o zastosowanie ulgi (tak: II SA/Sz 268/16 - Wyrok WSA w Szczecinie).
Podstawa prawna
II SA/Sz 268/16 - Wyrok WSA w Szczecinie
art. 104 ust. 4 ups
art. 104 ust. 3
Jak możemy porozmawiać?
Jesteśmy dostępni nie tylko w biurach stacjonarnych. Bez wychodzenia z domu możesz już dziś porozmawiać z nami o swojej sprawie.
Porozmawiajmy,
teraz także online
Pomoc prawna także online!
Od wielu już lat naszym klientom oferujemy możliwość zdalnej współpracy, stosując nasze sprawdzone narzędzia, jakimi są e-Porada i e-Kancelaria. Czekamy na Państwa nie tylko w naszych oddziałach - zapraszamy również do skorzystania z wideorozmowy, porady prawnej online lub czatu.
Starogard Gdański
ul. Rynek 21/2,
83-200 Starogard Gdański
Wyślij e-mail
Sekretariat
kancelaria@gramatowscy.pl
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Skorzystaj z wideochatu
Połącz się teraz online
Połącz wideo
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Spotkajmy się
Wybierz odpowiedni dla Ciebie termin
Umów spotkanie
Spotkajmy się w wybranej siedzibie kancelarii,
aby omówić Twoją sprawę.