Dla Instytucji
Czy Wójt / Burmistrz / Prezydent Miasta powinien udzielić nowych pełnomocnictw?
Rozstrzygając problem kontynuacji obowiązywania pełnomocnictw udzielonych przez Wójta ubiegłej kadencji, odwołać należy się do doktrynalnego rozróżnienia organu i piastuna organu.
Piastunem organu jest konkretna osoba (lub w przypadku organów kolegialnych - zespół osób). Zmiana piastuna organu, tj. osoby, której przypisuje się funkcje organu, nie wpływa na zmianę organu jako takiego - organ ten dalej istnieje. Stąd też np. śmierć danej osoby nie przesądza ani o nieistnieniu organu, ani też o konieczności jego likwidacji. Organ gminy, jakim jest wójt, działa niezależnie od jego obsady personalnej, co wiąże się z ciągłością państwa i ciągłością działania jego organów (wyrok NSA z dnia 9 maja 2008 r., sygn. akt II OSK 531/07). Udzielone pełnomocnictwo mocuje do działania w imieniu organu, a nie w imieniu jego piastuna. Oznacza to np., że pełnomocnictwa są wydawane w imieniu organu, który udzielił odpowiedniego upoważnienia, a nie w imieniu konkretnej osoby, która pełni daną funkcję. Upoważnienie udzielone przez wójta nie wygasa zatem w sytuacji zmiany personalnej na stanowisku wójta, na skutek upływu kadencji lub wygaśnięcia mandatu. W tych przypadkach nie ma także potrzeby potwierdzania udzielonych pełnomocnictw przez nowo wybranego wójta (sygn. akt II OSK 531/07).
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego również nie łączą skutku odwołania lub wygaśnięcia pełnomocnictwa do działania w imieniu osoby prawnej ze zmianą piastuna organu, który udzielił pełnomocnictwa. Zgodnie z art. 86 kpc „Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników”. Mowa jest w tym przepisie o „organie”, a nie jego piastunie. Jako że regulacji szczególnej w tym zakresie nie przewidują także przepisy ustawy o samorządzie gminnym, uznać należy, że wygaśnięcie mandatu piastuna organu (wójta w związku z upływem kadencji) nie rzutuje na obowiązywanie udzielonych przez niego pełnomocnictw cywilnych za czasu sprawowania tej funkcji. Inaczej jest np. w postępowaniu upadłościowym, gdzie z chwilą ogłoszenia upadłości mocodawcy wygasa udzielone przez niego pełnomocnictwo prawa materialnego i procesowego (post. SN z 7.11.2003 r., I CZ 127/03).
Podstawa prawna
wyrok NSA z dnia 9 maja 2008 r.,
sygn. akt II OSK 531/07 sygn. akt II OSK 531/07
post. SN z 7.11.2003 r., I CZ 127/03
Jak możemy porozmawiać?
Jesteśmy dostępni nie tylko w biurach stacjonarnych. Bez wychodzenia z domu możesz już dziś porozmawiać z nami o swojej sprawie.
Porozmawiajmy,
teraz także online
Pomoc prawna także online!
Od wielu już lat naszym klientom oferujemy możliwość zdalnej współpracy, stosując nasze sprawdzone narzędzia, jakimi są e-Porada i e-Kancelaria. Czekamy na Państwa nie tylko w naszych oddziałach - zapraszamy również do skorzystania z wideorozmowy, porady prawnej online lub czatu.
Starogard Gdański
ul. Rynek 21/2,
83-200 Starogard Gdański
Wyślij e-mail
Sekretariat
kancelaria@gramatowscy.pl
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Skorzystaj z wideochatu
Połącz się teraz online
Połącz wideo
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Spotkajmy się
Wybierz odpowiedni dla Ciebie termin
Umów spotkanie
Spotkajmy się w wybranej siedzibie kancelarii,
aby omówić Twoją sprawę.