Klient indywidualny
Nie tak łatwo jest odwołać darowiznę
Umowa darowizny
Darowizna jest umową, na mocy której darczyńca bezpłatnie świadczy na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Obdarowany ma moralny obowiązek wdzięczności. Umowa darowizny jest jedną z umów uregulowanych w kodeksie cywilnym.
W stosunkach rodzinnych często zdarza się, że seniorzy darują swoją nieruchomość młodym. Taka darowizna może być źródłem wielkiego szczęścia, ale również zarzewiem wielu konfliktów rodzinnych.
Odwołanie darowizny
Warto bowiem wiedzieć, że darowiznę - nawet już wykonaną - darczyńca może odwołać. Odwołanie następuje poprzez złożenie oświadczenia na piśmie, które powinno zawierać powody odwołania darowizny, o których darczyńca dowiedział się nie wcześniej niż na rok przed złożeniem oświadczenia. Powód odwołania darowizny oczywiście nie może być błahy - żeby odwołać darowiznę obdarowany musi się dopuścić względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Jeżeli obdarowany nie chce zgłosić się z darczyńcą do notariusza w celu dokonania zwrotu nieruchomości, należy skierować sprawę na drogę sądową.
Warto zauważyć, że pojęcie rażącej niewdzięczności obdarowanego nie zostało w przepisach uregulowane. Generalnie za rażącą niewdzięczność uznać należy niegodziwe zachowanie obdarowanego. Taką rażącą niewdzięczność cechuje znaczne nasilenie złej woli, które jest skierowane na wyrządzenie krzywdy lub szkody majątkowej darczyńcy. Ocena danego zachowania należy oczywiście do darczyńcy, ale nie zawsze to, co zdaniem darczyńcy jest rażącą niewdzięcznością może zostać tak ocenione przez Sąd. W szczególności o rażącej niewdzięczności nie stanowią czyny umyślne, które nie wykraczają jednak poza zwykłe konflikty życiowe, rodzinne.
Z mojej praktyki zawodowej wynika, że sądy bardzo rzadko uznają powództwa, które mają na celu zwrotne przeniesienie przedmiotu darowizny na darczyńcę. W takim postępowaniu sądowym bardzo ważne jest udowodnienie swoich twierdzeń, niezależnie od tego, czy jesteśmy w danej sprawie powodem czy pozwanym. W trakcie jednej z moich spraw sądowych udało mi się skutecznie wykazać, że rzeczywistym powodem odwołania darowizny nie była rażąca niewdzięczność obdarowanego, a chęć przekazania odzyskanej nieruchomości innemu członkowi rodziny.
Zachowania świadczące o rażącej niewdzięczności:
- popełnienie przestępstwa na szkodę darczyńcy, stwierdzonego wyrokiem sądu karnego (nie stanowi jednak o rażącej niewdzięczności popełnienie przestępstwa, gdy sąd karny stwierdził nieznaczny stopień winy i szkodliwości społecznej takiego czynu);
- odmówienie pomocy w chorobie (jednocześnie z orzecznictwa sądowego wynika, że darczyńca nie może wymagać od obdarowanego osobistej opieki),
- wielokrotne pobicie, znęcanie się psychiczne, wyrzucanie z domu;
- rozpowszechnianie uwłaczających informacji o darczyńcy.
Sprawy dotyczące odwołania darowizny są często bardzo skomplikowane i wielowątkowe. Warto w takich sytuacjach rozważyć pomoc profesjonalnego pełnomocnika.
Jak możemy porozmawiać?
Jesteśmy dostępni nie tylko w biurach stacjonarnych. Bez wychodzenia z domu możesz już dziś porozmawiać z nami o swojej sprawie.
Porozmawiajmy,
teraz także online
Pomoc prawna także online!
Od wielu już lat naszym klientom oferujemy możliwość zdalnej współpracy, stosując nasze sprawdzone narzędzia, jakimi są e-Porada i e-Kancelaria. Czekamy na Państwa nie tylko w naszych oddziałach - zapraszamy również do skorzystania z wideorozmowy, porady prawnej online lub czatu.
Starogard Gdański
ul. Rynek 21/2,
83-200 Starogard Gdański
Wyślij e-mail
Sekretariat
kancelaria@gramatowscy.pl
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Skorzystaj z wideochatu
Połącz się teraz online
Połącz wideo
Jesteśmy dostępni
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:15-16:00
Spotkajmy się
Wybierz odpowiedni dla Ciebie termin
Umów spotkanie
Spotkajmy się w wybranej siedzibie kancelarii,
aby omówić Twoją sprawę.